Welcome

District 10 Commander Steve Rhode

                        District 10 Commander
                                  Steve Rhode

Welcome to Wisconsin VFW’s Tenth District!

The Tenth District is comprised of 34 great VFW Posts across Ashland, Bayfield, Burnett, Douglas, Iron, Lincoln, Oneida, Polk, Price, Rusk, Sawyer, Taylor, Vilas and Washburn Counties. The counties are highlighted on the map below and are followed by a list of active 10th District Posts, arranged alphabetically by community name. 

StateMapr2-D10-fade

Click on Map to see Post List

You are invited to look them over and choose to visit one near you. If you’ve already earned the right to join our great organization but have yet to decide where to do it, come visit here at home where we do our best work for all Veterans!

The Wisconsin Veterans of Foreign Wars has a rich tradition of serving veterans, military families and their local communities.  We invite you to explore this website and our entire VFW Wisconsin network of sites to learn more about our organization.

If you are a veteran and would like to join the VFW, we invite you to fill out our Join the VFW form.

If you are already a member of the VFW, use the links below to find what you need quickly:

VFW WebMail  Latest News from the Department

Latest News from Posts in Wisconsin  Post Website Directory


Top of Page

Alphabetical Listing of District 10 Posts
Click Post Number or City to visit Post Website
Post # City Meeting Day & Time Post Name
7929 Amery 2nd Mon 7:00 PM Amery
690 Ashland 2nd Thur 7:00 PM Chequamegon Memorial
8329 Barnes 4th Tue 7:00 PM Barnes Community
8239 Bayfield 3rd Sun 11:00 AM Duwayne Soulier Memorial
5828 Clear Lake 3rd Tue 6:00 PM Clear Lake
4186 Dresser 3rd Mon 7:00 PM Dresser & St. Croix Falls Area
8637 Eagle River 4th Thu 7:00 PM Trinka-Weber-Rogers
10232 Frederic 2nd Tue 7:00 PM Lewis Memorial
6186 Gilman Last Tue 7:00 PM Bellinger/Lublin/Gilman
7300 Glidden 2nd Tue 7:00 PM Glidden Chippewa
7233 Hayward 3rd Thu 7:00 PM Musky Capital
1580 Hurley 3rd Tue 6:00 PM Iron County
10197 Iron River 1st Tue 7:30 PM Iron River Memorial
2490 Ladysmith 3rd Mon 7:00 PM Hollowpeter-Bathke
8400 Land O Lakes Last Tue 7:00 PM State Line
5729 Medford 2nd Mon 7:00 PM Klossner-Dietzler
2273 Mellen 1st Mon 6:00PM. Copper Falls
9536 Mercer 2nd Wed 7:00 PM Mercer Area
6856 Milltown 2nd Thu 7:00 PM United
10625 Minong 3rd Wed 7:00 PM Northwoods Memorial
6903 Park Falls 2nd Tue 7:00 PM Heisler-Mockler
5778 Phillips 1st Mon 1:00 PM Frank & Michael Baran
8491 Phillips 3rd Sun 7:00 PM Southern Price County
3143 Rhinelander 1st Tue 7:30 PM Ray Rousseau
2977 Sheldon 2nd Fri 8:15 PM Hugh Warner
9867 Shell Lake 4th Thu 7:00 PM Shell Lake Memorial
1256 Siren 2nd Wed 7:30 PM Burnett County
1028 Springbrook 2nd Thu 7:00 PM Dodge-Gilbertson-Carlson
10568 Springbrook 1st Thu 7:00 PM Springbrook Trego Earl
1091 Superior 3rd Mon 7:00 PM Thomas F. Stein
2687 Tomahawk 2nd Tue 6:30 PM Wurl-Feind-Ingman
7817 Westboro 2nd Thu 7:00 PM Premeau-Schauss
5780 Weyerhaeuser 4th Tue 7:00 PM Weyerhaeuser
7898 Woodruff 2nd Thu 3:00 PM Lakeland

1st District 2nd District 3rd District 4th District 6th District 7th District 8th District 9th District 10th District 11th District


 

Use this form to send an email to the appropriate District Officer

[si-contact-form form=’1′]

Back To List