Welcome

 

7th District Commander John Schultz

7th District Commander
John Schultz

Latest VFW Raffle Calendar Results
 

Welcome to Wisconsin VFW’s Seventh District!

The Seventh District is comprised of 36 great VFW Posts across Adams, Green Lake, Langlade, Marathon, Marquette, Menominee, Portage, Shawano, Waupaca, Waushara and Wood Counties. The map below shows the locations of these outstanding Posts and will link you to more information about them. You are invited to look them over and choose to visit one near you. If you’ve already earned the right to join our great organization but have yet to decide where to do it, come visit here at home where we do our best work for all Veterans!

The Wisconsin Veterans of Foreign Wars has a rich tradition of serving veterans, military families and their local communities.  We invite you to explore this website and our entire VFW Wisconsin network of sites to learn more about our organization.

If you are a veteran and would like to join the VFW, we invite you to fill out our Join the VFW form.

Abbottsford Adams/Friendship Amherst Antigo Athens Bonduel Clintonville Colby Edgar Elderon King Marathon Marion Marshfield Merrill Mosinee (Memorial) Mosinee (Peplin Memorial) Nekoosa Neshkoro Oxford Pittsville Plainfield Plover Princeton Red Granite Ringle Schofield Shawano Stratford Waupaca Wausau Westfield Weyauwega White Lake Wild Rose Wisconsin Rapids Image Map
Click on Post Number (above) or Town Name (below) for more info.

1st District 2nd District 3rd District 4th District 6th District 7th District 8th District 9th District 10th District 11th  District

 


If you are already a member of the VFW, use the links below to find what you need quickly:

VFW WebMail

Latest News from the Department

Latest News from Posts in Wisconsin

Post Website Directory

District 7 Post Directory
Post # City Name Meets At
388 Wausau Burns 2nd Tue 7:30pm
664 Clintonville Arthur Gensler 3rd Tue 7:00pm
865 Abbottsford Knaack-Thompson 2nd Wed 7:00pm
1037 Waupaca Waupaca 1st Mon 7:00pm
1464 King Major U.G. Carl 1st Tue 6:30pm
1638 Merrill Schmitt-Manecke-Donner 1st Tue 7:00pm
1866 Marshfield Mueller-Hintz 1st Tue 7:30pm
2227 Colby Huber-Schmitt-Bruesewitz-Decker 1st Thu 8:00pm
2534 Wisc Rapids Buckley-Baldwin 3rd Thu 7:00pm
2653 Antigo Leland-Tollefson 1st Tue 7:30pm
2723 Shawano Herbert E. McLaughlin 2nd Thu 7:30pm
5960 Nekoosa Schuman-Arendt 3rd Tue 7:00pm
6003 Oxford Neenah Valley Memorial 3rd Thu 7:00pm
6007 Plainfield Waushara 2nd Thu 7:00pm
6279 Adams Adams-Friendship 3rd Thu 7:00pm
6352 Stratford Stratford Memorial 2nd Thu 7:30pm
7131 Pittsville Pittsville Memorial 4th Wed 7:30pm
8068 Elderon Elderon 2nd Thu 7:00pm
Click Here to Return To Map
8280 Mosinee Peplin Memorial 1st Wed 7:00pm
8342 Ringle Ringle-Hatley Memorial 3rd Mon 7:00pm
8527 Athens Andrew J. Sutter Jr 1st Wed 7:00pm
8718 Westfield Eubank-Ulrich-Zuelke 1st Tue 7:00pm
8733 Mosinee Mosinee Memorial 3rd Mon 7:00pm
8770 Marion Big Falls 2nd Mon 5:30pm
8895 Schofield Rothschild-Schofield-Weston 3rd Mon 7:00pm
9438 White Lake Wolf River Valley 3rd Mon 7:00pm
9502 Wild Rose Wild Rose Memorial 3rd Tue 8:30pm
10187 Edgar Edgar Memorial 2nd Thu 7:00pm
10203 Marathon Mar-Lin 4th Mon 7:30pm
10262 Plover Greater Plover Area 2nd Mon 7:00pm
10407 Weyauwega Weyauwega 2nd Tue 7:00pm
10452 Princeton Dr G.G. Mueller 3rd Tue 7:30pm
10622 Bonduel Duwe-Westphal 3rd Mon 8:00pm
10662 Redgranite Veterans Club 2nd wed 2:00pm
10892 Neshkoro Joseph Kresic Jr 1st Thu 7:00pm
11346 Amherst Tomorrow River Memorial 1st Wed 7:30pm
Click Here to Return To Map